To jeden z najpopularniejszych systemów zaciemnień dużych powierzchni okiennych.
Ze względu na możliwość precyzyjnej regulacji dopływu światła przez obracanie lameli oraz ich przesuwania w lewą, prawą stronę, do środka i na zewnątrz stanowią funkcjonalne i łatwe w obsłudze rozwiązanie najczęściej stosowane przez firmy. Nie wyklucza to jednakże wykorzystania ich w domach prywatnych, biorąc pod uwagę szeroką gamę nowoczesnych i eleganckich tkanin.
Żaluzja pionowa zbudowana jest z białej, aluminiowej szyny, w której poruszają się gońce i zamocowane do nich uchwyty, dzięki którym możemy zawiesić paski materiałów.
Tkaniny mogą być transparentne, zaciemniające, z atestem niepalności, trudnozapalności oraz tzw. screeny- pozwalające na regulację cieplną pomieszczenia.
Sterowanie żaluzją może być ręczne lub elektryczne w zależności od potrzeb, lecz najczęściej wykorzystywane jest sterowanie ręczne ze sznurkiem i łańcuszkiem do obracania lamel i zsuwania żaluzji.
Największymi zaletami żaluzji pionowych jest ich rozmiar – najszersza żaluzja może mieć 6m, najdłuższa 4m, możliwość łączenia szyn – nieskończona ilość, rodzaj materiału – PVC, odporny na działanie słońca i kurz poliester lub mieszanki, drewno, szerokość pasów – 127mm i 89mm, możliwość montażu do skośnych pomieszczeń – poddasza oraz możliwość łąćzenia różnych kolorów i rozmiarów pasów – krótszych nad parapetem a dłuższych np. przy oknie balkonowym, możliwości zastosowań – osłona okienna, ścianka działowa, osłona przejścia.

 

Nowością w systemie żaluzji pionowych są pionowe żaluzje falowane. Osprzęt żaluzji pionowej pozostaje ten sam, czyli rynna górna wraz z wózkami i wieszakami lecz pasy nie są proste pionowe tylko ułożone w efektowne fale. Żaluzje te prezentują się znakomicie na dużych powierzchniach okiennych, szczególnie w jasnych, nowoczesnych pomieszczeniach, biurach lub przestrzennych salonach lub recepcjach. Fale mogą być wykonane z jednego koloru lub z kilku, co daje niesamowity efekt i grę świateł.