X

Nowości

Nowoczesna technologia tkanin w markizach MARKILUX

W roku 2003 na targach w Stuttgarcie firma Shmitz Werke po raz pierwszy zaprezentowała nowe poszycie do markiz tarasowych „Swela nano clean”. Intencją producenta było stworzenie tkaniny cieńszej niż poliakrylowa przy tych samych właściwościach, tak aby zminimalizować marszczenie się tkaniny na łączeniach. Kolejnym motywem było stworzenie tkaniny o pięknych i bardzo intensywnych barwach. Najważniejsze jednak było stworzenie tkaniny maksymalnie odpornej na zabrudzenia.

Markizy MARKILUX dostępne są teraz z tzw. nanoefektem. Dotyczy to kolekcji tkanin Sunsilk SNC i wariantu wyposażenia Longue dla konstrukcji w przypadku markizy typu: Markilux 6000.

Działanie efektu można sobie najłatwiej wyobrazić w ten sposób, że na powierzchni tkaniny i podstawy znajdują się mikroskopijnie małe włoski lub kolce, które zapobiegają bezpośredniemu kontaktowi wody lub zanieczyszczeń z tkaniną. Ponieważ włoski na szczytach mają ekstremalnie małą powierzchnię, z wierzchu wszystko przylega bardzo lekko. Ten widok znany jest na przykład z cieków wodnych. To tłumaczy także, dlaczego deszcz może oczyścić markizę z zabrudzeń. O ile w przypadku zwykłych tkanin używanych w markizach lepiej było zamykać urządzenie, aby zapobiec „wpiekaniu” się wilgotnych zanieczyszczeń w materiał, o tyle my zalecamy pozostawianie markiz z materiałów Sunsilk SNC rozłożonych na deszczu, o ile nie ma silnego wiatru lub burzy.

Tagi: